Warszawa na Rogasiowym Szlaku

W dniach od 1 do 12 lipca 2013r., grupa 44 dzieci z Pijarskiej Szkoły Podstawowej z Warszawy oraz kilkoro spoza szkoły odpoczywały na kolonii w Rytrze.

Dzieci w tym czasie: przeszły szlakiem Rogasia (tu autorka Maria Kownacka napisała książkę „Rogaś z Doliny Roztoki”); zobaczyły ryterski zamek oraz park ekologiczny; zwiedziły Krynicę i Piwniczną Zdrój. Tu dzieci spotkały się z misjonarzem o. Markiem, który opowiedział o swojej pracy wśród pigmejów oraz pokazał wystawę misyjną. Zwiedziły Stary i Nowy Sącz. W Nowym Sączu zobaczyły gmach, gdzie kiedyś było pijarskie kolegium, a w Starym Sączu klasztor sióstr klarysek i papieski ołtarz. Nie zabrakło zabaw i gier sportowych. Dzieci korzystały również z basenu w pobliskiej „Perle Beskidów” oraz z parku linowego Ablandia. Spotkały się także z leśniczym p. Krzysztofem. Wzięły udział w Zielonym Kuligu. Bardzo ciekawy był wyjazd na Słowację do Starej Lubowni, gdzie zwiedziliśmy zamek i skansen oraz Podoliniec – dawne kolegium Zakonu Pijarów na Spiszu. Odbył się również konkurs rysunkowy o Rogasiu. Każdego dnia mogliśmy uczestniczyć we Mszy św. w kościele parafialnym. Dzieciom towarzyszyły wychowawczynie: p. Agnieszka Bombała, p. Emma Canfora, p. Alicja Toczyska, p. Małgorzata Trzaskalik – Wyrwa, p. Monika Wilkoszewska, trener Waldemar Wilkoszewski i p. kierowca. Nad całością czuwał o. Stanisław Płaszewski. Wyrażamy serdecznie podziękowanie Gospodarzom Ośrodka „Relaks” p. Urszuli i Piotrowi Brzeskim, o. dyrektorowi Bogdanowi Dufajowi i Fundacji Krąg Przyjaciół Dziecka za wsparcie wyjazdu. Zdjęcia: o. Stanisław Płaszewski.