13 sierpnia 2023 r. – XIX Niedziela zwykła

1. Pojutrze będziemy świętować Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII ogłaszając w 1950 roku dogmat o wniebowzięciu Matki Bożej stwierdził, że Maryja ze swego miejsca w niebie wciąż trwa przy nas, jest naszą Pośredniczką, Opiekunką, Pocieszycielką, Nadzieją i Królową. Tę uroczystość nazywamy także Świętem Matki Bożej Zielnej. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp dożynkowe wieńce. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu. Niech nam przypominają o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.
2. 15 sierpnia także Święto Wojska Polskiego. Obchodzimy je na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą”, kiedy to polskie wojsko rozgromiło bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na Zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło Polsce zachować niepodległość odzyskaną w 1918 roku.
3. W liturgii będziemy wspominać:

a. Św. Maksymiliana Marii Kolbego (1894-1941), kapłana i męczennika, jutro.
b. św. Stefana (ur. 969-1038), króla Węgier, w środę, 16 sierpnia.
c. Św. Jacka Odrowąża (1200-1257), dominikanina, w czwartek, 17 sierpnia.

4. Katecheza przed chrztem dziecka w piątek, 18 sierpnia, o g. 19.00.
5. Modlitewne czuwanie „Pod Płaszczem Maryi” w sobotę przed trzecią niedzielą miesiąca: Różaniec św. o godz. 17.30, Msza św. o godz. 18.00, a po niej adoracja. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 i Msza św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, kończąca czuwanie.
6. Zachęcamy, aby w sierpniu zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych z motywów religijnych, moralnych i patriotycznych.
7. Jeśli ktoś z Parafian ma na zbyciu pralkę, to noclegownia dla mężczyzn przy ul. Polskiej chętnie ją przyjmie. Gdyż pozostają w pilnej potrzebie.
8. Pijarskie Przedszkole poszukuje nauczyciela nauczania przedszkolnego na cały etat. Zainteresowanych zapraszamy na spotkanie z dyrekcją przedszkola od 16 sierpnia lub z o. Bogdanem Dufajem.
9. Ojciec Stefan Wojda, wikariusz naszej parafii, został skierowany przez Przełożonego Prowincji Mateusza Pindelskiego do pijarskiego kolegium w Rzeszowie. Oficjalne pożegnanie i Msza św. w jego intencji będzie celebrowana w Uroczystość Wniebowzięcia NMP o godz. 8.00. Zapraszamy!